5 minut przed egzaminem ósmoklasisty – co robić, by nie zwariować?

24 maja 2021

Stało się. Powoli wybija godzina, w której staniesz do walki, a twoją jedyną bronią będą dwie rzeczy: długopis i wiedza w głowie.

Niezależnie od tego, co ludzie mówią – egzamin ósmoklasisty jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego ucznia. To pierwszy duży egzamin. Można się zestresować. Ba – macie prawo to zrobić i nikt Was za to  nie będzie osądzał. Obiecujemy.

Dokładnie wiemy jak to jest – niby się nie stresować, ale po raz trzeci sprawdzać, czy na pewno schowałeś/aś długopis na zapas. Niby się nie denerwować, ale jednak piąty raz upewniać się czy na pewno twoja biała koszula, spódnica są wyprasowane.

I WŁAŚNIE DLATEGO MAMY DLA WAS KILKA RAD

1. WSTAŃ WCZEŚNIEJ

Dzięki temu, kiedy nadchodzi godzina wyjścia z domu nie biegasz w popłochu, nie szukasz długopisu ani linijki, nie panikujesz – po prostu wychodzisz. Pełen luz.

1. TO SPAKUJ DO TORBY

Jeśli nie chcesz, żeby cokolwiek na egzaminie cię zaskoczyło, spakuj do torby:

• długopis/pióro piszący na czarno,
  • linijkę na matematykę,
  • butelkę wody mineralnej
  1. SKUP SIĘ NA NAJWAŻNIEJSZYM

Zależnie od tego, z czego masz konkretny egzamin, powtarzaj tylko najważniejsze rzeczy. Na przykład z matematyki – powtórz najważniejsze wzory, przed polskim – przeczytaj jeszcze raz streszczenia lektur, które znasz najmniej. Wiemy, że większość poradników radzi całkowicie wyluzować ostatniego dnia, zrób to dla własnego świętego spokoju.

1. NIC NIE WIESZ? TAK CI SIĘ TYLKO WYDAJE

Mimo tego, że uczyłaś/eś się regularnie, wydaje ci się, że nic nie umiesz i że kompletnie tracisz grunt pod nogami,  to naturalne. Cały materiał wydaje się być ogromny i nie do ogarnięcia. Jeżeli tak myślisz – mylisz się. Przecież się uczyłeś. A nawet, jeśli nie – przecież chodziliście na lekcje. Pamiętaj, że  mózg nie jest tylko tępym narzędziem. Możecie pamiętać rzeczy, o których nawet nie wiecie. Kilka godzin przed snem zrezygnuj z nauki (chyba, że cię to uspokaja i relaksuje) i zajmij się czymś innym. Zrób sobie herbatę, poczytaj książkę. Jeżeli nie możesz się uspokoić – wypij herbatę z melisy, idź na spacer. Jeśli już koniecznie chcesz się uczyć, powtarzaj to, co już umiesz.

1. KIEDY JUŻ SIEDZISZ W ŁAWCE

Kiedy już siedzisz w ławce i masz przed sobą zestaw egzaminacyjny, nie daj się stłamsić. Nie pozwól też, by stres tobą zawładnął. Wyobraź sobie, że jesteś w domu i rozwiązujesz próbny test. Przeczytaj każde zadanie dwa razy i zorientuj się, czy na pewno dobrze je rozumiesz. Czy wszystko jest jasne? Czy wszystko rozumiesz?  Jeżeli liczysz coś na egzaminie z matematyki  – gdy uzupełnisz cały arkusz, przelicz to jeszcze raz, bo czasami ze stresu można się pomylić na najprostszym mnożeniu czy nawet dodawaniu.

1. KAŻDY Z NAS TO PRZEŻYŁ

Wiemy, że wydaje Wam się, że jesteście niezwykli, bo właśnie zdajecie egzamin ósmoklasisty i to niesamowicie trudne, ale pomyślcie, ile pokoleń przed Wami  już to robiło i żyje. A nawet więcej – zdało! I co, czujecie się lepiej?

POWODZENIA –  trzymajcie się kochani a my wszyscy trzymamy kciuki i wierzymy w WAS !!!

Dyrekcja i Nauczyciele „Czwórki”