Udział w rządowym programie „Książki naszych marzeń”

27 kwietnia 2016

Drodzy Rodzice!

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła bierze udział w rządowym programie „Książki naszych marzeń”, mającym na celu promocję czytelnictwa oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych, między innymi poprzez dofinansowanie zakupu książek do szkolnej biblioteki.

Dzięki udziałowi w projekcie zbiory naszej szkolnej biblioteki powiększyły się o 141 książek na kwotę 2709, 21 zł. Są to starannie wybrane, poczytne i wartościowe tytuły, wychodzące naprzeciw wysokim wymaganiom współczesnego młodego czytelnika.

W dzisiejszych czasach książka ma dużą konkurencję – gry komputerowe, media społecznościowe, bogate zasoby Internetu, telewizja. Wszystkie te konkurencyjne produkty kuszą łatwością, z jaką można z nich korzystać, rozleniwiają umysł, uzależniają od prostych, nieskomplikowanych, niewymagających rozrywek.

Czytanie to proces, który uruchamia mózg, zmusza do wysiłku, którego nie dostarczą gry ani Internet. Dlatego tak ważne jest, aby w ciągu dnia codziennego wygospodarować chociaż 15 minut dziennie na czytanie dziecku (lub czytanie z dzieckiem). Wspólne czytanie to proces, który daje szereg korzyści:

• rozwija wyobraźnię,
  • wspiera rozwój psychiczny dziecka,
  • przygotowuje do samodzielnego czytania i pisania,
  • poprawia koncentrację,
  • ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole,
  • ćwiczy pamięć,
  • buduje więź między dzieckiem a rodzicem,
  • jest zdrową ucieczką od nudy i niepowodzeń,
  • kształtuje na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy,
  • daje dostęp do życia, myśli i dzieł największych ludzi różnych epok,
  • przeciwdziała demoralizacji i przemocy,
  • chroni przed zagrożeniami ze strony kultury masowej,
  • uczy samodzielnego myślenia – logicznego, przyczynowo-skutkowego, krytycznego,
  • jest znakomitą rozrywką, rozwija poczucie humoru,
  • podnosi wiedzę ogólną, daje informacje na wiele tematów,
  • uczy poprawnego języka, rozwija zasób słów, daje swobodę w mówieniu,
  • rozwija wrażliwość moralną.

(na postawie treści ze strony www.calapolskaczytadzieciom.pl)

Czytajcie swoim dzieciom, słuchajcie, jak czytają Wasze dzieci. Zapraszam do odwiedzin w szkolnej bibliotece. Książki naszych marzeń to nie jedyne zakupy, jakie zostały dokonane na rzecz szkolnych zbiorów. Od kilku lat księgozbiór biblioteki jest wzbogacany w nowe książki dla dzieci, dzieła młodych, polskich i zagranicznych pisarzy. Nie brakuje też klasyki.

Zapraszam

Monika Kozub