Wycieczka do Wrocławia klas Vc i IVa

29 maja 2017

25.05.17 r. odbyła się wycieczka klas Vc i IVa do Wrocławia. Wyjechaliśmy po ósmej, aby tuż po otwarciu rozpocząć zwiedzanie Ogrodu Botanicznego. W maju jest tam najpiękniej, gdyż kwitnie ogromna ilość kwiatów. Po ogrodzie oprowadziła nas p. J. Ceglecka przekazując ciekawe informacje dotyczące powierzchni ogrodu , liczby zgromadzonych gatunków roślin a także podziału na określone działy. Dowiedzieliśmy się m.in., że Ogród Botaniczny istnieje od 1811 roku oraz to, że na powierzchni 7 ha znajduje się ponad 11 000 gatunków różnych roślin zielnych, krzewiastych a także drzewiastych. Zwiedzanie poszczególnych działów rozpoczęliśmy od Panoramy Natury, gdzie obejrzeliśmy ekspozycję skał i minerałów Dolnego Śląska. Następnie podziwialiśmy jedną z największych na świecie, liczącą ponad 250 taksonów kolekcję subtropikalnych i tropikalnych roślin wodnych, akwariowych i błotnych. Byliśmy również w kaktusiarni, obserwując zgromadzone okazy. Spacerowaliśmy po parku pięknie utrzymanymi ścieżkami poznając w arboretum wiele nowych gatunków drzew i krzewów. Najbardziej podobały się nam okazałe, różnokolorowe gatunki rododendronów, przy których chętnie robiliśmy sobie zdjęcia. Po obejrzeniu przeróżnych bylin dotarliśmy do alpinarium, gdzie na słonecznym stanowisku rosną mało wymagające, przeważnie żółte i fioletowe rośliny skalne. Dotarliśmy w końcu na łąkę, gdzie mogliśmy odpocząć. Przed opuszczeniem ogrodu uczniowie mogli sobie kupić małe okazy roślin owadożernych oraz kaktusów, aby obserwować i pielęgnować je w domu.
Następnym punktem naszej wycieczki był rejs statkiem po Odrze. Po wyjściu z ogrodu, udaliśmy się do przystani. Najpierw wypłynęliśmy w stronę Uniwersytetu Wrocławskiego, a później dookoła Wyspy Słodowej w kierunku Mostu Grunwaldzkiego, podziwiając po drodze wiele znanych obiektów: m.in. Katedrę Wrocławską.
Po rejsie przeszliśmy do kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, aby podziwiać najsłynniejszą szopkę, którą można oglądać nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia.
Kolejnym punktem wycieczki był Ostrów Tumski, gdzie przechodziliśmy przez kłódkowy ,,most zakochanych”. Spacerowaliśmy po zabytkowych uliczkach, udając się do Katedry Wrocławskiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Po krótkim zwiedzaniu wjechaliśmy windą na punkt widokowy, skąd podziwialiśmy panoramę miasta, rozpoznając miejsca, w których wcześniej byliśmy. Pełni wrażeń wróciliśmy do Namysłowa.

Jolanta Ceglecka, Justyna Wojnarska, Stefan Kostecki, Kazimierz Fiała.