Z okazji Dnia Dziecka wycieczka edukacyjno-turystyczna do Markotowa Dużego

2 czerwca 2016

1 czerwca to święto wszystkich milusińskich. Z tej okazji uczniowie klasy V a wybrali się na wycieczkę edukacyjno-turystyczną do Markotowa Dużego. Na miejscu czekał na dzieci bardzo sympatyczny właściciel warsztatu garncarskiego, który najpierw zaprosił uczniów do zabawy na przydomowym placu.

Potem wszyscy przeszli do pracowni garncarskiej. Tu uczniowie zostali podzieleni na trzy stoły. W ciekawy sposób, wykorzystując zabawę do rywalizacji grup, pan opowiedział dzieciom, jakie są sposoby wydobycia gliny oraz techniki tworzenia naczyń glinianych. Każda grupa „naszarpała” z kotła pokaźnych rozmiarów bryły gliny, aby potem móc wylepić z niej pracę na zadany temat. Tym razem było to marzenie o prezencie na Dzień Dziecka. Marzenia były górnolotne ( warowny zamek) oraz prozaiczne ( golonka, frytki, hamburger, sałatka).

Po takim artystycznym wysiłku uczniom należała się chwila relaksu, więc pan zaprosił wszystkich do zabawy sportowej na pobliskiej łączce. Dzieci toczyły bale siana (jeszcze niezbyt wysuszonego), a także pokazywały na nich akrobacje sportowe, m.in. piramidę. Po takiej zabawie wszyscy powrócili do pracowni, aby przy pomocy właściciela warsztatu, zasiadłszy przy garncarskim kole, własnoręcznie stworzyć miseczkę lub wazonik. Wszyscy perfekcyjnie wykonali swoje zadania, po czym wsiedli do zadaszonego wozu przytwierdzonego do ciągnika i udali się na długą przejażdżkę po okolicy. Zakończył ją pobyt na placu zabaw. Tu można było pohuśtać się, pobiegać po terenie z przeszkodami oraz pograć w piłkę na boisku. Po takiej porcji zabawy uczniowie powrócili do warsztatu, gdzie w specjalnie przygotowanym miejscu płonęło już ognisko, przy którym dzieci piekły kiełbaski.

Po spałaszowaniu wyśmienicie smakującej przekąski dzieci zabrały wytwory swojej pracy, zakupiły pamiątki (szczególnym wzięciem cieszyła się glinka kaolinowa, podobno doskonała na maseczki dla pań w każdym wieku) i udały się autokarem w drogę powrotną do domu. Jak zgodnie stwierdzili uczniowie klasy Va „to była najlepsza wycieczka w tym roku”.

Elżbieta Podomarof