Klasa IVa w grodzie rycerskim w Byczynie

3 czerwca 2015

Dzień Dziecka to dla dziatwy szkolnej okazja do świętowania. Właśnie dlatego klasa IVa wybrała się do Grodu Rycerskiego w Biskupicach koło Byczyny.

Uczniowie mieli okazję poznać średniowieczne prawa i zwyczaje panujące głównie wśród rycerstwa. Pani Irenka, która wcieliła się w rolę dwórki i oprowadzała nas po zakamarkach grodu, okazała się doskonałą przewodniczką. W przystępny sposób przybliżyła dzieciom trochę średniowiecznej historii. Uczniów szczególnie zainteresowała zbrojownia, a tu nie obyło się bez przymierzania rycerskich „garniturów”.

Dzieci zafascynowane były propozycją rzucania do tarczy nożami i toporkami oraz zabawą w zabijanie smoka. W tej ostatniej trwała ostra rywalizacja między dziewczynami i chłopakami z IVa. Wygrali chłopcy, ale niemalże rzutem na taśmę. Pobyt w Grodzie zakończyło pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz kupowanie pamiątek w tutejszym sklepiku. Wszyscy uczniowie wrócili z jakąś bronią! Dominowały łuki, ale nie zabrakło też toporków, mieczy i średniowiecznej halabardy. Upalny Dzień Dziecka nieco ochłodziły lody zakupione dzieciom przez wychowawczynie klasy.

Uczniowie powrócili do domów szczęśliwi, twierdząc, że była to ich najlepsza wycieczka. Jako dowód jej wartości prezentujemy zdjęcia i polecamy wyjazd do Grodu Rycerskiego.