KOMUNIKAT DLA UCZNIÓW I RODZICÓW KLAS VIII W SPRAWIE PRÓBNEGO EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

27 marca 2020

Zachęcamy wszystkich uczniów klas VIII do wzięcia udziału w organizowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną próbnym Egzaminie Ósmoklasisty. Egzamin odbędzie się w dniach 30, 31 marca i 01 kwietnia 2020 r. Udział w egzaminie jest dobrowolny. Prosimy zgłaszać chęć przystąpienia do egzaminu do jutra tj. 28.03. 2020 r. u swoich wychowawców. Uczniowie, którzy wezmą udział w próbnym egzaminie nie uczestniczą w planowanych na dany dzień zajęciach, pozostali uczestniczą zgodnie z planem zajęć.

Arkusze do egzaminu próbnego /do pobrania/

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języka angielskiego, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (www.oke.wroc.pl) w następujących terminach:
• 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
• 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
• 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

Organizacja Egzaminu
Uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązują zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w wybranej formie. Informację o wybranej formie rozwiązania zadań proszę przesłać w zgłoszeniu do wychowawcy klasy:
• w pliku w edytorze tekstów;
• na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką;
• korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);
• na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Terminy egzaminów
• 30 marca br. (poniedziałek), godz. 9:00 – język polski; czas trwania 120 min. tj. do godz.11:00
• 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka; czas trwania 100 min. tj. do godz.10:40
• 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki angielski; czas trwania 90 min. tj. do godz.10:30
Uczniowie posiadający dostosowanie polegające na wydłużeniu czasu pracy do 50% czas piszą odpowiednio dłużej.

Przesyłanie rozwiązań następuje w dniu przeprowadzania egzaminu, do 30 min. po czasie zakończenia egzaminu, na wskazaną pocztę e-mail.

Zasady oceniania zadań

CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy udostępnią te dokumenty nauczycielom, którzy będą oceniali prace przekazane przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.

Pełny komunikat CKE w załączeniu.

Piotr Lechowicz

Komunikat MEN i CKE