Wycieczka klas IIf i IIIa do Złotego Stoku

6 czerwca 2017

Dnia 1 czerwca 2017r. klasy II f i III a wraz z wychowawczyniami pojechały na jednodniową wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Wycieczka ta została zorganizowana w związku z Dniem Dziecka.
Wyjechaliśmy o 8.00 rano. Wszystkim towarzyszyły bardzo dobre humory i po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce. Przy wejściu do kopalni czekała już na nas nasza Pani przewodnik, która zajmowała się nami przez cały czas pobytu w kopalni. Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania pierwszej sztolni gdzie schodząc w dół po 96 schodach dotarliśmy do podziemnego wodospadu. Zeszliśmy jeszcze niżej i doszliśmy na przystanek gdzie czekał na nas Tramwaj Podziemny, którym wyjechaliśmy na zewnątrz sztolni. Następnie udaliśmy się do kolejnej sztolni zwanej Gertrudą. Tam górnik opowiedział nam o wyprawach po złoto i przygodę w poszukiwaniu złotodajnych rud arsenu, która zakończyła się płukaniem złota. Po tak intensywnym dotychczasowym programie wycieczki nadszedł czas na chwilę odpoczynku i nabraniu sił do dalszego zwiedzania. Udaliśmy się do sklepików po pamiątki, a po zakupach poszliśmy całą grupą na zasłużony obiad. Był bardzo dobry. Niektóre dzieci nie były wstanie zjeść wszystkiego, ponieważ porcje były tak duże. Po posiłku udaliśmy się do Średniowiecznej Osady Górniczej ostatniego punktu naszej wycieczki. Jest to dokładna replika średniowiecznej osady, na którą składają się sprawne urządzenia w skali 1:1, np. kierat, 3-tonowe koło deptakowe, itp.. Dodatkowo w Osadzie Górniczej natrafiliśmy na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończył się wizytą w Chacie Kata.
Na zakończenie naszej wycieczki Pani przewodnik wręczyła każdemu uczestnikowi Certyfikat Zdobycia Kopalni w Złotym Stoku, po czym pożegnała się z nami, a my wsiedliśmy do autobusu i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Był to dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń oraz udany Dzień Dziecka.

Anna Bień