Wycieczka klas Vb i Vc do Krośnic

11 grudnia 2016

Święta tuż, tuż… a klasy: Vb i Vc wraz z wychowawcami wybrały się 08.12.16 r. na warsztaty edukacyjne do Krośnic. Celem naszej wycieczki było obejrzenie całego procesu technologicznego powstawania bombek choinkowych. Tworzenie bombek odbywa się wieloetapowo. Początkowo podgrzewa się szkło nad palnikiem tlenowym do temperatury 1000 st. Celsjusza, aby stało się plastyczne i można je dowolnie formować. Na naszych oczach powstawały łabędzie, dinozaury, a także inne zwierzęta. W ten sam sposób można również uzyskać gwiazdki, samochodziki i mikołajki, ale odbywa się to w zamkniętej formówce. Utworzone szklane struktury zostały posrebrzane w kolejnym pomieszczeniu. Odbywa się to za sprawą azotanu srebra, który od wewnątrz tworzy lustrzaną warstwę. Chociaż wygląda to tak, jakby warstwa srebra była na zewnątrz. Ostatnim etapem tego procesu jest dekorowanie. Widzieliśmy tam ogromną różnorodność kolorów i pomysłowość plastyczną ogromnej ilości bombek. Zachwycały swoją niepowtarzalnością i odmiennością. Szczególnie zachwycały nas bajkowe postacie: Bolek i Lolek, Gargamel i smurfy, Reksio a także Minionki.
Po krótkim zwiedzaniu uczniowie przeszli na warsztaty edukacyjne i spróbowali swoich sił w dekorowaniu swoich bombek. Do dyspozycji mieli klej i wiele kolorów brokatu oraz własny talent. Powstawały indywidualne bombki, które uczestnicy zabrali do domu. Była to ciekawa lekcja, którą wszystkim polecamy.

Jolanta Ceglecka, Stefan Kostecki i Karolina Kuchczyńska- Rak