Poznajemy zawody naszych rodziców

3 czerwca 2015

W roku szkolnym 2014/2015, w klasie IIIa odbył się cykl zajęć pt. „Poznajemy zawody naszych rodziców. Bohaterami spotkań byli rodzice uczniów tej klasy. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z różnymi zawodami i narzędziami koniecznymi w danej pracy oraz kształtowanie szacunku dla wszystkich ludzi bez względu na wykonywany zawód.

Mama Michaela jest sędzią. Dzieci dowiedziały się jak ważny i odpowiedzialny jest ten zawód. Sędzia dokonuje prawidłowej i sprawiedliwej oceny osób, które złamały prawo. W naszej klasie odbyła się prawdziwa rozprawa sadowa. Antek był prokuratorem, Klara była oskarżycielem, Michał był adwokatem, Maja – świadkiem, a Lenka była protokolantem. Oskarżonym był ptak.

Mama Konrada wprowadziła dzieci w tajniki krawiectwa, wyjaśniła jakie są podstawowe przybory potrzebne do pracy krawcowej, opowiedziała o rodzajach krawiectwa. Nasz gość od razu wzbudził zainteresowanie dzieci przyniesionymi ze sobą ozdobami. Następnie dzieci przeszły skrócony kurs przyszywania guzików.

Dużo radości przyniosła wycieczka do naszego szkolnego sklepiku, w którym pracuje mama Seweryna. Ekspedientka opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest kulturalne zachowanie i uczciwość. A na koniec w promocji dostały owocową sałatkę, którą zjadły z wielkim apetytem.

Dzięki tacie Mateusza, dzieci odbyły wycieczkę do Jednostki Wojskowej w Brzegu, w której pracuje. Dzieci wzięły udział w uroczystościach z okazji Dnia Sapera, miały możliwość obejrzenie pokazowych działań wojskowych. Dowiedziały się jak bardzo ważna i odpowiedzialna jest rola żołnierza w kraju. A najsmaczniejsza była wojskowa grochówka.

Mama Klary jest księgową. Bardzo ciekawie i interesująco opowiedziała o zawodzie jaki na co dzień wykonuje. W przystępny sposób wyjaśniła dzieciom pojęcia: budżet i podatki. Dzieci zliczały przykładowe dochody, planowały wydatki, a przede wszystkim uświadomiły sobie jak ważna jest sprawność rachunkowa i logiczne myślenie, czyli jednym słowem matematyka.

Z zawodem lekarza zapoznała dzieci mama Kamila. Przedstawiła dzieciom jak dbać o własne zdrowie, zaprezentowała narzędzia pracy lekarskiej. Mama Kamila zaprosiła ratowników medycznych, którzy przeprowadzili z dziećmi ćwiczenia pierwszej pomocy.