Sprzątanie Świata 2023

15 września 2023
W piątek 15 września 2023 nasi uczniowie wzięli udział w 30. ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata – Polska. Była to wspólna lekcja poszanowania środowiska, której celem jest promowanie „nieśmiecenia” i zaznajomienie uczniów z tematem segregacji odpadów, a także ogólnej troski o otaczające nas środowisko. Tegoroczne hasło brzmiało: „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Z tej okazji uczniowie klas I-III oraz IV-VIII wzięli udział w warsztatach z wychowawcami, na których mieli możliwość zapoznać się z filmami edukacyjnymi na temat ekologii.

W dalszej części warsztatów uczniowie klas I-III rozwiązywali rebusy oraz ekologiczne karty pracy, wykonali także prace plastyczne, natomiast uczniowie klas IV-VIII układali wspólnie krzyżówki z hasłami dotyczącymi środowiska, napisali również apel do swoich kolegów i koleżanek, w którym mieli zachęcić swoich rówieśników do tego, aby zaczęli dbać o matkę Ziemię. Po warsztatach klasy udały się w teren, celem zebrania odpadów w pobliskiej okolicy szkoły (na ulicy, osiedlach, lesie). Uczniowie zebrali wiele różnorodnych odpadów.
Po sprzątaniu udali się do klas by rozwiązać krzyżówkę i odczytać nawzajem przygotowany apel.

Mamy nadzieję, że z roku na rok pobliskie tereny będą czystsze i dzięki takim akcjom wzrośnie świadomość, zwłaszcza wśród młodych ludzi w temacie dbałości o środowisko.
Koordynatorkami tegorocznej akcji były Katarzyna Fiała oraz Paulina Bober.