Światowy Dzień Autyzmu

3 kwietnia 2023
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski, stąd w naszej klasie zrodził się pomysł globalnej akcji ,,Zaświeć się na niebiesko”. W tym dniu w ramach solidarności uczniowie założyli niebieskie ubrania.

Szkolna gazetka przybliżyła ten ważny temat uczniom, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie, zachowanie i odczucia osób z autyzmem, gdyż brak wiedzy sprawia, że ludzie często trzymają się na dystans od tych osób. Klasy I – III obejrzały film, będący wprowadzeniem do tematyki tego zaburzenia. Jego celem było budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z autyzmem na co dzień. Nie zabrakło również doznań sensorycznych, które pozwoliły dzieciom choć przez chwilę wejść w rolę osoby ze spektrum. Uczniowie mieli możliwość przejścia się po ścieżce sensorycznej, spróbowania pisania w grubych rękawicach oraz doświadczenia trudności z odbiorem informacji podczas hałasu. Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat spectrum autyzmu oraz zwrócenie uwagi na wynikające problemy i potrzeby osób zmagających się z tym zaburzeniem.
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
Poznaj.Zrozum.Nie oceniaj.Akceptuj.