Światowy Dzień Walki z Depresją

22 lutego 2024

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych, która może dotknąć każdego z nas. Choroba ta ma różne oblicza, dlatego tak ważne jest to, aby mieć oczy szeroko otwarte. Być może w naszym najbliższym otoczeniu również znajduje się osoba, która potrzebuje wsparcia i fachowej pomocy. Nie zawsze jednak jest to oczywiste. Depresja może spotkać zarówno osobę bogatą, jak i biedną; zdrową i chorą; uśmiechniętą i ponurą – choroba nie wybiera. Jakie są oznaki depresji?

Depresja to choroba a nie gorszy dzien – poradnik dla nauczycieli i rodziców

Leczenie depresji zazwyczaj rozpoczyna się od psychoterapii, która niekiedy może okazać się wystarczająca, zwłaszcza jeśli mówimy o epizodach umiarkowanych i łagodnych. Psychoterapia polega na regularnych spotkaniach ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta) i rozmowach o problemie.

Wysłuchaj rozmowy na temat profilaktyki depresji u dzieci i młodzieży. Ekspertki podpowiadają, na jakie zachowania dziecka zwracać szczególną uwagę i jak reagować w sytuacji podejrzenia, że dziecku może zagrażać depresja.