Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Namysłowie

ZWIEDZAMY STOLICĘ

15 czerwca 2016

W dniach 8-10 czerwca klasy V b oraz VI b z wychowawcami i opiekunami wyjechały na 3- dniową wycieczkę do Warszawy. Organizatorami wyjazdu byli Pan Mirosław Adamek i Pani Patrycja Wertepna oraz biuro podróży Alfa Tour z Oleśnicy. Opiekunami byli także: Pan Kazimierz Fiała i Pani Beata Kozieł.

Pierwszego dnia wyprawy wraz z Panią Przewodnik zwiedziliśmy Łazienki Królewskie, a w nich pomnik Fryderyka Chopina. Następnie podziwialiśmy ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, widzieliśmy tez pomnik Józefa Piłsudskiego. Potem przeszliśmy na dziedziniec Zamku Królewskiego. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, Starówkę oraz Katedrę Św. Jana, w której miało miejsce zaprzysiężenie KONSTYTUCJI 3 MAJA. Pani Przewodnik wskazała też miejsce, gdzie zamieszkiwał Artur Oppman, autor warszawskich legend „Bazyliszek”, „Złota kaczka”.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od wizyty w nowoczesnym,interaktywnym Muzeum Powstania Warszawskiego. Mogliśmy przenieść się w tym miejscu w trudne czasy II wojny światowej i poznać historię powstańczego zrywu Polaków, którzy bohatersko bronili wolności w nierównej walce z okupantem. Po tej lekcji historii pojechaliśmy do Wilanowa, gdzie mogliśmy obejrzeć Pałac Króla Jana III Sobieskiego. Spacerowaliśmy po ogrodach królewskich, widzieliśmy oranżerię oraz dziedziniec pałacu i park. Po sesji zdjęciowej w przepięknych plenerach parku udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki, skąd przejechaliśmy linią warszawskiego Metra. Niemałe wrażenie wywarł na nas fakt, iż pewien odcinek metra przebiega pod Wisłą. Ostatnim punktem naszego zwiedzania w tym dniu był wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy podziwiać panoramę stolicy.

Trzeciego dnia udaliśmy się do CENTRUM NAUKI KOPERNIK, gdzie podczas prawie trzygodzinnego pobytu mogliśmy zgłębiać tajniki nauk ścisłych: matematyki, fizyki, chemii, medycyny i astronomii. Wielu z nas uznaje pobyt w tym miejscu za główną atrakcję całej wycieczki. Choć po wyjściu z centrum zmoczył nas deszcz, to w dobrych humorach dotarliśmy pieszo do Pałacu Prezydenckiego, bo tam oczekiwaliśmy w dwóch grupach na zwiedzanie sal pałacowych w obecności pracownika Biura Ochrony Rządu. Dzięki uprzejmości Pana pułkownika Jana Fiały, który jest pracownikiem tego resortu, i po uprzednim zgłoszeniu uczestników wycieczki, mogliśmy zobaczyć znane nam tylko z telewizji pomieszczenia pałacowe. Widzieliśmy m.in. : salę niebieską, chorągwianą, kaplicę pałacową oraz salę, w której odbywają się nominacje ministrów. Ponadto pracownik BOR-u prezentował legendarny okrągły stół, przy którym odbywały się w roku 1989 obrady związkowców Solidarności i Lecha Wałęsy z ówczesnym rządem.

Po zwiedzaniu Pałacu Prezydenckiego udaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy w strugach deszczu w drogę powrotną do Namysłowa. Zmęczeni ale zadowoleni zatrzymaliśmy się na obiad w „Zajeździe 107” tyle właśnie kilometrów za Warszawą. Szczęśliwie dotarliśmy na miejsce o godz.20.30. Ten wyjazd na długo zostanie w naszej pamięci.

Beata Kozieł

Foto z wycieczki: Kazimierz Fiała

 

 

Loading