WRACAMY DO SZKOŁY PO OKRESIE PANDEMII I NAUCZANIA ZDALNEGO!!!

13 maja 2021

Rodzicu!!!

1. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o jego ewentualnych niepokojach i wątpliwościach związanych z powrotem do szkoły. Słuchaj i okazuj zrozumienie, nawet jeśli problemy dziecka wydają Ci się błahe. Akceptuj trudne myśli i emocje, zapewnij o wsparciu, zapytaj swoje dziecko, jak możesz mu pomóc. Pokaż sposoby radzenia sobie z lękiem.

2. Bądź stanowczy, ale wyrozumiały. Jeśli dziecko ma problem z wyjściem do szkoły, pamiętaj, że ono nie robi tego, by Cię celowo zdenerwować. Pomóż dziecku nie skupiać się na negatywach, pokazuj także pozytywy powrotu do szkoły. Możecie razem stworzyć listę przyjemności, które czekają na niego w szkole.
3. Dopilnuj, aby Twoje dziecko konsekwentnie realizowało plan dnia, wywiązywało się z obowiązków domowych oraz szkolnych; aby aktywnie uczestniczyło w lekcjach z domu w czasie hybrydowego nauczania – zgodnie z ustalonym harmonogramem.4. Graj z nauczycielami do jednej bramki (im też jest ciężko). Razem zbudujecie atmosferę wsparcia. W sytuacjach trudnych poproś o pomoc wychowawcę, nauczyciela uczącego Twoje dziecko. Swoją postawą wobec nauczycieli i powrotu do szkoły modelujesz zachowanie dziecka.
5. Zgłoś się do specjalisty (np. psychologa, pedagoga), jeśli silne objawy kryzysu u dziecka utrzymują się ponad miesiąc. Zaniepokoić powinny Cię w szczególności: niski nastrój dziecka, brak odczuwania radości, utrata pasji i zainteresowań, silna drażliwość, mocne wahania nastroju, zaburzenia snu i apetytu.

Drogi Uczniu!!!

1. Nie bój się, że możesz mieć trudności po powrocie do szkoły. Przez rok mogło zajść wiele zmian
u Twoich kolegów i nauczycieli – będziesz potrzebował czasu, aby się do nich przyzwyczaić.
Pierwszy dzień pobytu w szkole będzie dniem bez podręczników i zeszytów. Będziesz miał czas, aby porozmawiać z nauczycielami, wychowawcą oraz z koleżankami i kolegami, wymienisz się doświadczeniami i uwagami z czasu zdalnego nauczania, będziesz uczestniczył w zabawach oraz warsztatach integrujących klasę.
2. Zaplanuj swój dzień i staraj się realizować swój plan. Takie podejście da Ci poczucie kontroli, spełnienia i osiągnięcia sukcesu.
3. Możesz mieć zaległości, dlatego też będziesz utrwalał wiedzę i umiejętności, które już posiadasz. Niewątpliwie przydadzą Ci się w tym zdobyte w czasie zdalnego nauczania umiejętności korzystania z TIK. Wymagania stawiane przed Tobą przez nauczycieli będą adekwatne do Twoich możliwości. Braki, podobnie jak inni, będziesz nadrabiał od następnego roku szkolnego, uczestnicząc
w dodatkowych zajęciach edukacyjnych zorganizowanych na terenie szkoły. Czas powrotu do szkoły będzie okresem bez pisemnych sprawdzianów, testów, kartkówek i odpytywania. Twoje umiejętności i wiedza zostaną ocenione w trakcie aktywności na zajęciach. Twoje zeszyty przedmiotowe nie będą oceniane za czas nauczania zdalnego.
4. Czeka Cię nauka połączona z zabawą. Nauczyciele zadbają o to, aby na lekcjach było ciekawie – będą m. in. zabawy dydaktyczne, ćwiczenia relaksacyjne, praca grupowa, warsztaty edukacyjne,
a także nauka w terenie na świeżym powietrzu.
5. Mów zaufanemu  dorosłemu o swoich ewentualnych niepokojach i wątpliwościach związanych z powrotem do szkoły. Rodzice i nauczyciele są po to, aby Cię zrozumieć i Ci pomóc.
6. Staraj się zrozumieć i akceptować innych. Część koleżanek i kolegów może mieć problemy związane z powrotem do szkoły, być może mają inne od Ciebie opinie o obecnej sytuacji, może nawet bardzo zmienili się podczas pandemii i zdalnego nauczania. Każdy ma prawo być sobą i być pozytywnie przyjęty w grupie. Ty także masz prawo być sobą i oczekiwać akceptacji i zrozumienia od innych.
7. Pamiętaj o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego: dezynfekcji rąk po przyjściu do szkoły, częstym myciu rąk w trakcie pobytu w szkole, noszeniu maseczki w zamkniętych wspólnych przestrzeniach (toaletach, korytarzach, autobusie szkolnym), zachowaniu dystansu społecznego w kontaktach z innymi, korzystania z własnych przyborów szkolnych i niepożyczania ich innym, wychodzenia na świeże powietrze na przerwach.
Powodzenia!!!