Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki

21 marca 2021

21 marca – przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki.

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

Skąd takie święto i jego nazwa? Wszystko za sprawą mikroskopijnej cząstki naszego organizmu, która nazywa się CHROMOSOM. Zdecydowana większość ludzi posiada 23 pary chromosomów. Czasem zdarza się jednak, że w dwudziestej pierwszej „parze” znajdują się aż trzy chromosomy – więc ten dodatkowy jest „nie do pary”. Mówimy wtedy, że wystąpiło zaburzenie genetyczne nazywane Zespołem Downa. Osoby z Zespołem Downa wyróżniają się specyficznym wyglądem i są niepełnosprawne intelektualnie, przez co potrzebują pomocy w codziennym życiu. Jednak pomimo trudności potrafią być bardzo aktywne, korzystają z życia i pokonują swoje ograniczenia żyjąc wśród nas. Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21.03 – jako nawiązanie do 3 chromosomów w 21 parze. Potocznie dzień ten nazywany jest także Dniem Kolorowej Skarpetki – bo w wielu miejscach na świecie ludzie zakładają wtedy kolorowe skarpetki NIE DO PARY, tak jak nie do pary jest dodatkowy chromosom. Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.

Nasza szkoła również w ten dzień, pomimo trudnej sytuacji na świecie, obchodziła Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – w sposób „zdalny, wirtualny”. Założyliśmy kolorowe skarpetki pokazując, że nikt nie jest dziwny, po prostu wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni Nas zawsze wyjątkowymi.
Co więcej, kolejny raz Nasza szkolna społeczność pokazała, że w grupie siła i razem możemy więcej.
Wszystkim – zarówno Dzieciom, Rodzicom jak i Nauczycielom – bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w Naszym skarpetkowym wydarzeniu.